YAZMA KENARLARI İÇİN KOLAY ARPA BONCUK OYASI YAPIMI

Arpa boncuk oyası nasıl yapılır?

Yazma kenarları için değişik oya modellerini sizlere göstermeye devam ediyorum. Bugün yine yapımı oldukça basit olan, kısa sürede yapıp tamamlayabileceğiniz şık bir boncuk oyası yapımını sizlere sunmak istiyorum.

Yazma kenarları için yapılabilecek farklı oya modelleri var. Bu oya modelleri yapılırken en çok kullanılanYAZMA KENARLARI İÇİN KOLAY ARPA BONCUK OYASI YAPIMI malzemelerden birisi boncuklardır. Farklı özellikle ve şekillerde olan bu boncuklar ile değişik şekillerde oyalar yapılabilir.

Bugün sizlere göstereceğim oya modelinde arpa boncuk olarak adlandırılan boncuklar kullanılarak yazma kenarları yapılıyor. Burada beyaz renkte olan bir boncuk kullanılmış. Siz yazmanın rengine göre farklı renkler kullanabilirsiniz.

Arpa boncuklu oya yapımı için öncelikle arpa boncukların oya ipi üzerine geçirilmesi gerek. Daha sonra modelin yapımına başlanabilir. Oyayı yapmak için önce yazma kenarına tığ batısı yapılmış. Tığ batısı bütün yazma kenarına yapıldıktan sonra modelin kurulumuna geçilmiş.

Model kurulumu sırasında alt kısımda önce boncuklar kullanılmış. İlk olarak bu şekilde boncuklar yapılan işlem ile tüm yazma kenarına sabitleniyor. Daha sonra sabitlenen bu boncukların üzerine modelin kurulumu yapılıyor. Yazma kenarına yapılan oya tığ batısı ile birlikte bu şekilde 3 işlemden geçirilerek oluşturuluyor.

Burada yapılan oya modeli oldukça basit ama videoda size verdiğim anlatıma dikkat ederseniz modelin yapımını daha kolay öğrenebilirsiniz. Tığ oyasını yapmaya yeni başlayanlar burada Derya Hanım’ın yaptığı güzel anlatım ile modeli zorlanmadan çıkartabilirler.

Arpa boncuklu oya modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UC_TfGVMQ6ku47kZulpqFrYA

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.