YAZMA KENARI İÇİN TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Yazma kenarına yapabileceğiniz oldukça şık ve bir o kadarda kolay bir oya modelinin yapımını bugün sizlere göstermek istiyorum. Tığ işi oya modeli kolaylıkla yapabileceğiniz çok şık bir tasarım olmuş. Bu oya modelinin detaylı yapım aşamasını aşağıdaki videolu anlatımdan takip edebilirsiniz.YAZMA KENARI İÇİN TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Oya modeli yapımı için burada çiçek desenleri olan oldukça canlı ve güzel bir yazma tercih edilmiş. Yazma kenarına yapılacak oya modelinde kullanılan iplerin markası Altınbaşak. Yazma ile uyumlu renkte bir yeşil oya ipi, pembe, sarı ve kahverengi ip kullanılmış. Yazma ile uyumlu renkte ipler seçilmiş. Tığ olarak ise 22 numara tığ kullanılmış.

Çeyizlik tığ işi oya modeli yapımı için öncelikle yeşil ip ile iki zincir çekip yazma kenarına tığlama yapılmış. Daha sonra ise ilk sırada oyanın alt kısmındaki kirpikler yapılmış. Buranın yapımı detaylı bir şekilde video içerisinde açıklanmış. Bu kenar oyası farklı modellerde her zaman kullanılıyor. Buradan video içerisinden öğrenip farklı oya modellerinde kullanabilirsiniz.

Oya modelinin alt kısmındaki kirpikler ve çimler yapıldıktan sonra ise üst kısmın süslemesi yapılmış. Burada renkli oya ipleri ile sırası ile üst kısımdaki model yapılmış. Buranın yapım aşaması da videoda detaylı bir şekilde açıklanmış. Burayı takip ettiğiniz sürece sorun yaşamadan bu oya modelini yapabilirsiniz.

Çeyizlik oya modelleri için sizlere daha önce de farklı örnek modeller göstermiştim. Bu modellerde detaylı yapım aşaması içeren videolar olduğu için zorlanmadan modelleri yapabilirsiniz. Tığ işine yeni başlayanlar dahi kolaylıkla videoları takip edip oya modellerini yapabilirler.

Değişik ve farklı tığ oyaları için sizlere ilerleyen günlerde yeni örnekler göstermeye devam edeceğim. Çeyizleriniz için hazırlık yapıyorsanız ya da yazma kenarına oya modeli yapıp satıyorsanız bu örneklere mutlaka göz atmalısınız. İğne oyaları da yazma kenarlarında çok güzel oluyor. Ama iğne oyasını öğrenmek biraz zaman alır. Bu nedenle tığ oyaları ile yazmalarınızı süsleyebilirsiniz.

Tığ işi oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/c/OyaHan%C4%B1m

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.