TIĞ İŞİ RENKLİ VE ŞIK BİR OYA MODELİ YAPIMI

Tığ işi gösterişli oya modeli yapımı

Bugün sizlere yine çok şık ve gösterişli bir yazma oyası göstermek istiyorum. Renk renk oya ipleri ile yapılan bu oya modelini ben çok beğendim. Sizlerinde beğeneceğini düşündüğüm bu oya modelini detaylı yapım aşaması ile birlikte sizlere sunmak istiyorum.

Tığ işi oya modeli yapımı için burada yazma içerisinde bulunan çiçeklerin renklerinde olan oya ipleri tercih edilmiş. Oya yapılırken kullanılacak ana renk krem rengi, bunun dışında mavi, sarı ve kırmızı renkler kullanılmış. Tabi bunun dışında tığ batısına yapmak için ve çiçeklerin direklerini yapmak için yeşil oya ipi kullanılmış.

Oya modelinin yapımı için öncelikli olarak yazma kenarına yeşil oya ipi ile aralarda iki zincir çekerek tığ batısı yapılmış. Tığ batısında sonra yine yeşil oya ipi ile direkler yapılmış. Bu direkler yapılırken çiçeklerinde yapılacağı yerlerde belirlenmiş. Bu şekilde bütün yazma kenarına direkler yapıldıktan sonra şimdi çiçek motiflerinin yapımına geçilmiş.

Burada yazma kenarı oya modeli yapılırken her bir motif ayrı ayrı yapılıyor. Mesela buradaki örnek anlatımda mavi renk ile olan modele gelinmiş. Önce mavi ip ile çiçeğin orta kısmı yapılmış. Daha sonra krem rengi ip ile çiçek dilimleri yapılmış de en sonunda yine mavi ip ile modelin etrafına gidilerek model tamamlanmış. Her motifi arasında ise yapılan direkler üzerine sırası ile renkli ipler yardımı ile küçük çiçek motifleri yapılmış ve böylece oya modeli tamamlanmış.

Tığ işi oya modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UC_TfGVMQ6ku47kZulpqFrYA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu