TEPEDE ÜÇ FISTIKLI TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Yazma kenarına yapılabilecek oldukça şık bir tığ işiyle yapılmış oya modelinin yapımını bugün sizlere göstermek isterim. Tepede üç fıstıklı oya modeli renk renk oya ipleri ile yapacağınız oldukca şık bir tasarım olmuş. Bu oya modelinin detaylı yapım aşamasını aşağıdaki videolu anlatımdan takip edebilirsiniz.TEPEDE ÜÇ FISTIKLI TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Oya modelleri için sizlere sık sık tığ işinden yapılmış olan tasarımlar göstermeye çalışıyorum. Yazma kenarlarında tığ işinden yapılmış oya modelleri oldukca şık duruyor. Bilhassa çeyizler içine ekleyeceğiniz yazmaların kenarlarını kesinlikle oyalar ile süsleyin. Birbirinden değişik desenli oldukca şık yazmalar var. Bu yazmaların kenarlarına gene renkli oya ipleri ile modeller yapılınca daha hoş bir görünüm elde ediliyor.

Bugün sizlere göstereceğim tığ işi oya modeli yapımı için hem tığlama yapımında hem de çimenlerin yapımında yeşil renkte oya ipi kullanılmış. Oya modelinin üst kısmında yer edinen fıstıkların yapımı için ise sarı, mor ve açık bir pembe tonu kullanılmış. Burada Altınbaşak markasından ipler kullanılmış. Kullanılan iplerin renk kodları video içinde açıklanmış. Yazma olarak Reyyan marka yazma kullanılmış. Birde oya modeli yapımı için kalınca bir şiş kullanılmış. Şiş yoksa elinizde bir pipette kullanabilirsiniz.

Yazma kenarının etrafı yeşil oya ipi ile tığlama yapılmış. Sonrasında gene yeşil oya ipi ile çimenler yapılmış. Bu çimenlerden 11 tane yapılmış. 12 çimene ise fıstık modelinin kurulacağı yer yapılmış.

Burada kalınca şiş kullanılarak ilmekler alınmış. Fıstık modeli bu alınan ilmekler üstünde yapılacak. Bu şekilde yazmanın kenarı tamamlandıktan sonrasında ise renkli oya ipleri ile fıstık modelinin yapımına geçilmiş.

Video içinde oya modelinin yapımına dair tüm detaylar açıklanmış. Burayı takip ettiğiniz sürece mesele yaşamadan bu oya modelini yapabilirsiniz. Bunun haricinde değişik oya modelleri için daha ilkin gösterdiğim oya modellerine de göz atabilirsiniz.

Tepede üç fıstıklı oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/@Oyasandigim

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.