ENTRELAK HASIR ÖRGÜ MODELİ NASIL YAPILIR?

Görüntüsü ile dikkat çeken entrelak örgü modeli yapımı

Değişik ve farklı örgü modellerini sizlere göstermeye devam ediyorum. Bugün göstereceğim örnek model ise şiş örgüsü ile yapılmış oldukça değişik bir el işi. Bu modele mutlaka göz atmalısınız.

Görüntüsü ile dikkat çeken bu örgü modelinin adı entrelak örgü modeli olarak geçmekte. Aslında hasır örgüsü olarak da bilinene bu modelde işleme tekniği biraz daha farklı. Yapılan her bir örgü modeli sanki birbirinin içerisinden geçiyor gibi böyle olunca da görüntüsü çok farklı olmuş.

Entrelak hasır örgü modeli yapımını daha önce iki renk ile yapıldığını görmüşünüzdür. Burada her sırada farklı bir renk kullanılmış. Bu şekilde model daha farklı ve şık durmuş. Bunun dışında kullanılan ip ve şişin kalınlıkları da sanırım modelin görünüşünü etkilemiş.

Daha önce ben bu tarz hasır örgü modellerini tunus işi ile yapıldığını çok görmüştüm. Birde yan yana kareler şeklinde yapılanları da var. Ama bu model onlardan çok daha farklı. Burada iç içe geçmiş baklava dilimleri var.

Modelin yapımı için 5 numara şiş kullanılırken yine şişe uygun olarak kalın birde ip tercih edilmiş. Burada olduğu gibi her sırada farklı renkler kullanabileceğiniz gibi iki renk ip ile veya ebruli ip ile de bu örgü modelini yapabilirsiniz. Model 6 ilmek üzerine kuruluyor. Bu nedenle yapacağınız örgü işine göre 6 ve katlarında ilmek almanız gerekir.

Entrelak hasır örgü modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCzoFvvlRyrYYQOMjGe_7nYg

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu