BAŞAKLI LİF MODELİ YAPIMI

Başaklı lif modeli

Bugün sizlere yine çok şık ve gösterişli bir lif modeli göstermek istiyorum. Daha çok şiş örgüsünde bildiğimiz başak modelinin tığ ile yapılmış olan lif modelini sizlere detaylı yapım aşaması olarak vermek istiyorum.BAŞAKLI LİF MODELİ YAPIMI

Başaklı lif modeli şık ve gösterişli bir tığ işi. Çeyiz hazırlıkları yapanlar veya örgü işi yapıp satanlar mutlaka bu modele göz atmalılar. Burada başak lif modeli yapılırken sarı bir lif ipi kullanılmış. Sizde bu şekilde adına uygun olarak sarı bir lif ipi tercih edebilirsiniz veya daha farklı bir renk kullanabilirsiniz.

Başaklı lif modeli yapımı oldukça basit tığ işi teknikleri ile yapılıyor. Lif modelinin aralarında trabzanlar yapılırken başakları oluşturmak için ise fıstıklar yapılmış.

Başaklı lif modeli yapımı için 7 ve katlarında zincir çekilmesi gerekiyor. Burada 40 zincir çekilmiş. Kenar kısımlarda 5’er tane trabzanlar bırakılarak aralara fıstık sıraları yapılmış.

İlk sırada 40 tane zincir çekildikten sonra bu zincirler üzerine 40 tane trabzan yapılmış. Üçüncü sırada ise modelin kurulumuna geçilmiş. İlk önce 5 tane trabzan yapılmış. Bundan sonra ise fıstıkların yapımına geçilmiş.

Başaklı lif modeli yapımı için aşağıdaki videoyu dikkatli bir şekilde izlemeniz yeterli. Lif örmeye yeni başlayanlar da bu kolay modeli kısa sürede yapabilirler. Çok detaylı bir tığ işi yok lif modeli yapımında bu nedenle zorlanmadan bir gün içerisinde dahi bu lif modeli yapılabilir.

Başaklı lif modeli yapılışı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCUok26e3LG2Q9yXPaTQGEBg

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.